بزرگترین وکاملترین وبلاگ دانلودکتاب ونرم افزاررایگان

بزرگترین وکاملترین وبلاگ دانلودکتاب ونرم افزاررایگان

ماجرای جالب شیعه‌ شدن وهابی خوزستانی

ماجرای جالب شیعه‌ شدن وهابی خوزستانی

به گزارش حوزه، قرار ملاقاتمان در مدرسه علوی آیت الله گلپایگانی واقع در خیابان امام خمینی(ه) قم بود. در چوبی اتاق مدیر را زدم و وارد شدم. جوانی ساده پوش و لاغراندام که در صندلی انتهایی اتاق نشسته بود؛ توجهم را بیشتر جلب می‎کرد. نامش «ابوحسن حلّی» بود.
صدای نسبتا زیری داشت و ته لهجی عربی‎ به بیان شیرین خاطراتش کمک شایانی می‎کرد. تا سوالی نمی‎پرسیدم، لب به سخن نمی‎گشود. برخلاف ظاهر آرامش حرف‎های جنجالی بسیاری برای گفتن داشت.
در تمام دوساعت زمان مصاحبه، با افتاده‎حالی سخن می‎گفت. تواضع بیش از حد و به کاربردن کلمات فوق العاده محترمانه، اجازه هرگونه گزافه گویی و شیطنت‎‌های خبرنگارانه را از من می‏گرفت.
سُنی به دنیا آمد، تحت تاثیر افکار وهابیت قرار گرفت، سپس شیعه شد...
اصلا باورم نمی‎شد ابوحسنی که مقابلم نشسته، روزهای نه چندان دور بخاطر کینه‎ای که از شیعه داشت، می‎خواست خود را در میان پیروان اهل‎بیت(ع) منفجر کند. تا به حال معنای عاقبت به خیری را به این وضوح درک نکرده بودم.
آمده بود که بِبَرد ولی بُردنش(!). عازم مشهد شده بود که برای نابودی تشیع، توشه‎ای با خود به عربستان سعودی ببرد ولی غافل از اینکه صدای نقاره‎خوان های حرم سلطان علی بن موسی‏الرضا(ع) دلش را خواهد بُرد.
از آرزوهایش حرف زد، انتظار شنیدن خواسته‏های ماورایی را داشتم که با همان ته لهجه عربی گفت: "از اهل‎بیت(ع) می‏خواهم حالا که مرا خریدند، به راحتی آزادم نکنند. اجازه دهند لذت نوکری کردن برایم مادام العمر باشد".
ما را از وهابیت پروری در مشهد برحذر داشت و از برگزاری نمازجمعه وهابیون در شهر امام هشتم خبر داد. بزرگترین ضعف اهل سنت را عدم مطالعه تطبیقی میان کتب شیعه و سنی بیان کرد و این قیاس را راهی برای نجات از ظلمت می‎دانست.
توصیف‎ها و تمجیدهایی که از «آیت‎الله جزایری» نماینده ولی فقیه در خوزستان می‏کرد، بسیار شنیدنی بود و از وی به عنوان اسطوره مبارزه با وهابیت در این استان نام برد.
فرصت را غنیمت شمرد و از برخی افراطی‏گری ها نیز گلایه کرد: هرکجای دنیا که قرار باشد پیروان اهل سنت و وهابیت را علیه شیعیان بشورانند، کافی است یکی از ویدئوهای مراسم عمرکشون را پخش کنند، دیگر نیازی به توضیحات نیست، خودش شیعه موردنظر را به فجیع ترین شکل ممکن از بین خواهد برد(!).
توقع زیادی نداشت، با بغضی که سعی در پنهان کردنش از من داشت و در گلو می‎پروراند گفت: می‎توانی کاری کنی تا با مراجع دیدار کنم؟!
القصه که جای سیاهه بسیار است و وقت اندک؛ پس تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل. آنچه درپی می‎آید ماجرای شیعه شدن یک وهابی متعصب می‎باشد:

* اگر اجازه بفرمایید، گپ و گفت را از روزهایی آغاز کنیم که هنوز به مذهب تشیع گرایش پیدا نکرده بودید.
خواهش می‎کنم، بفرمایید.

* اهل کجایید؟
خوزستان.

* تفکرتان درمورد شیعه چگونه بود؟
کینه عجیبی از شیعیان به دل داشتیم.

* عجیب است، اهل سنت که چنین عقیده‎ای نسبت به شیعیان ندارند!
مدتی تحت تاثیر افکار وهابیت قرار گرفته بودم.

* چگونه جذب وهابیت شدید؟
از طریق شبکه های ماهواره ای و شب‎نامه هایی که وهابیون به منازل می‎انداختند.

* شب‎نامه پخش می‌کردند و کسی جلودارشان نبود؟
نیمه های شب به این کار می‎پرداختند، البته گاهی توسط سپاه ،شناسایی و دستگیر می‎شدند. صبح که بیدار می‎شدیم، جزوه‎ای در حیاط منزل افتاده و در آن نوشته بود: «ید الله فوق ایدیهم» پس خدا دست دارد؛ «وجوه یومئذ ناضرة الی ربها ناظره» پس خدا صورت دارد.

* چیزی از کافر بودن ما شیعیان نوشته نشده بود؟!
آش که بدون کشک نمی‎شود، می‎شود؟! (باخنده). اصلا همه رفتار و اعمال وهابیت برای سرکوب و ملحد معرفی کردن شیعیان است.

* شبکه های وهابیت چگونه افکار را علیه مذهب تشیع ملتهب می‌کردند؟
مهمترین اقدامات آنان، کافر جلوه دادن شیعیان است و شبهاتی که مطرح می‎کنند، در تحقق همین هدف شوم آن‎ها می‏باشد. اخیراً در حال جوسازی علیه علما و مراجع شیعی هستند. می‎گویند مراجع شیعیان همگی حرام خوارند، چون از مردم خمس می‎گیرند و این موضوع در هیچ جای قرآن نیامده است(!).

* در سوالات قبلی گفتید که نسبت به شیعیان کینه شَدیدی داشتید. تا چه حد؟
به حدّی که آماده شده بودیم تا به عنوان انتحاری، خود را در تجمعات شیعی منفجر و آنان را تکه تکه کنیم. چون وهابیون معتقدند با کشتن هفت شیعه به بهشت می‎روند و شام را با پیامبر(ص) می‎خورند، به ما نیز می‎گفتند حتما با خود یک قاشق ببرید!!!
این موضوع در کشورهایی که وهابیت عملیات انتحاری انجام می‎دهد کاملا مشهود می‎باشد و پس از انفجارها، قاشق‎هایی همراه با جسد وهابیون پیدا می‎کنند.

* غالب اهل سنت ایران، انسان‎های معتدلی هستند. خانواده‎تان در مقابل افکار تند شما موضع نمی‏گرفتند؟
خانواده‎ام تحصیلات عالیه نداشتند و انسان‎های ساده‎ای بودند، من مرجع آنها بودم چراکه بسیار تحقیق و مطالعه می‎کردم و به هرچیزی که می‎رسیدم، خانواده نیز تبعیت می‎کردند. هر سوال شرعی که داشتند از من می‎پرسیدند. ضمنا آنها از گرایش جدید من خبر نداشتند.

* جرقه گرایش به تشیع کجا زده شد؟
من اصلا قصد شیعه شدن نداشتم، می‎خواستم شیعه را نابود کنم.

* نابود؟
پنج سال پیش بود (در سن ۱۹ سالگی). خبری به گوشم رسید که یکی از وهابیون قصد دارد از میان جوانان اهل سنت خوزستانی، تعداد محدودی از آنها که اهل علم و تحقیق هستند را به عربستان ببرد تا در شبکه های ماهواره‏ای علیه شیعیان صحبت کنند. از نظر رفاهی نیز تمام زمینه ها را فراهم خواهد کرد؛ از بهترین خودرو و حقوق گرفته تا فراهم کردن زیباروترین زن‎ها برای ازدواج.
تصمیم خود را گرفتم تا با رفتن به عربستان، به تمام آمال و آرزوهای خود برسم. گفتم بمانم در ایران چه کنم؟! خودم را منفجر کنم؟! به عربستان می‎روم تا از لحاظ علمی، حق بودن مکتب وهابیت را اثبات کنم. این خدمت فراتر از انتحاری شدن است و درنتیجه بهتر می‎توان داغ بر دل‎های شیعیان گذاشت.
کمی تفکر کردم. گفتم بروم مقابل دوربین و بگویم من شنیدم که شیعیان فلان کردند و بهمان؟! عقلانی نیست. باید بروم با چشمان خودم ببینم تا اگر کسی اشکال وارد کرد، بگویم من دیدم که شیعیان آهن می‎بوسیدند و به غیر خدا توسل می‏کردند؛ مشاهده موارد شِرک شیعیان، توشه راه خوبی می‎تواند باشد.
گفتم به کجا بروم که از دیدگاه شیعیان هم بسیار مقدس و هم مستند باشد؟! گفتم حرم امام رضا(ع). آنچه نیاز بود برداشتم و روانه مشهد شدم.
وارد حرم شدم، از خدّام پرسیدم ضریح کدام طرف است که نشانم دادند. در چندمتری ضریح به جایی رسیدم که حلقه های معرفت مدرسه پریزاد در سمت راست و دارالقرآن در سمت چپ قرار داشت.
چند قدمی رد شدم که عبارت "حلقه های معرفت" در ذهنم سوالی ایجاد کرد. عزم بازگشت کردم که همزمان با رسیدن من مقابل حلقه‎های معرفت، روحانی باهیبتی که وقار خاصی داشت بر صندلی نشست. حدوداً ۶۰ نفر از زائرین دورش را گرفته بودند. گفت هرکسی سوالی دارد بپرسد. این جمله مرا در فکر فرو برد.

* نکته شگفتی در جمله "هرکس سوالی دارد بپرسد" وجود داشت؟!
بله برای من بسیار عجیب بود. پیروان اهل سنت و وهابیت حق ندارند کتب شیعیان را مطالعه کنند. در مکتب خانه ها، کسی حق پرسیدن سوال از استاد را ندارد. می‏گویند به کتب شیعی مراجعه نکنید، آن‎ها پُر از سحر و جادو هستند و موجبات خیانت شما به صحابه پیامبر(ص) را فراهم می‎سازد. همین‎ها باعث عدم شناخت حق از باطل می‎شود.
آقای تیجانی نقل کرده‎اند: روزی پدرم به من گفت که شیعیان مشرک و کافرند. دلیلش را پرسیدم که گفت، شیعیان به مدینه می‎روند تا بر قبور پیامبر(ص) و خلفا مدفوع کنند!!! (نعوذبالله). پرسیدم پدر، شما دیدی؟ گفت، همه مردم می‎دانند و برای یکدیگر نقل می‎کنند. مدتی گذشت تا در مکتب خانه بودم و استاد نیز همین موضوع را نقل کرد. دستم را به نشانه سوال بالا بردم که با صدای بلند فریاد زد "اُسکُت"..! زیر لب گفتم، ای بابا سوال هم نمی توان پرسید؟! گذشت و گذشت تا خودم به مدینه مشرف شدم. گفتم به مزار خلفا بروم تا آنچه شنیده‎ام را با چشمانم ببینم. دیوارهای بلندی را دیدم که قبر خلفا را به شعاع چندین متری محاصره کرده بودند، درهای ورودی نیز قفل‎هایی به اندازه یک کتاب خورده بود. نزدیک دیوار که شدم، شرطه ها مانع از حرکتم شدند. به خودم گفتم چه تهمت‎ها که به شیعه نمی‎زنند. منِ سُنی نمی توانم به این دیوار حفاظتی نزدیک شوم، لابد شیعیان زمین را سوراخ کرده و به داخل راه پیدا می‎کنند(!).
حال، شما با تصور چنین فضایی که من در آن قرار داشتم، بشنوم یک روحانی شیعه به هم‎کیشان خود می‎گوید: هرکه سوالی دارد بپرسد... .

* حلقه‎های معرفت چه شد؟
مقابل حلقه معرفت که ایستاده بودم، به ذهنم خطور کرد که به آن روحانی پیشنهاد مناظره بدهم، قطعا او نمی‎پذیرد و من توشه راه خود به عربستان را تکمیل خواهم کرد. توجه داشته باشید که وهابیت خود را تنها مذهب برحق می‎داند!. به خودم گفتم فکر بسیار خوبی است، بعد هم به عریستان می‎روم و در شبکه‎های ماهواره‎ای جار می‎زنم که شیعیان ضعیفند، من به حرم امام رضا(ع) قلب تشیع ایران رفتم و عالِم آن مکان حاضر به مناظره با من نشد. به حالاتم دقت کنید: پیش از حتی پیشنهاد مناظره به روحانی شیعه، تمام وجودم را حس پیروزی فراگرفته بود.
به یکی از خدام گفتم من سُنی هستم، به آن روحانی که رو صندلی نشسته بگویید حاضر به مناظره با من هست؟ گفت بله! شُکّه شدم ولی به خودم روحیه دادم و گفتم می‎خواهد تظاهر کند. خادم نزد او رفت و به گونه ای که زائران نشنوند به سخن پرداخت. گفتم نکند این روحانی مرا با دست نشان دهد و فریاد بزند که فلانی سنی است بگیرید و تکه تکه ‏اش کنید! چند قدم به عقب‎تر رفتم و پشت پله‎ها ایستادم تا فرصت فرار داشته باشم.
"...سلام علیکم، برادر سنی بفرمایید". این صدایی بود که من از پشت دیوار شنیدم. با تعجب و قدم‎های فوق العاده آهسته، خود را نمایان کردم. نگاهم به جمعیت کثیری افتاد که دور او نشسته بودند و با جمله‎ای که گفت، تمام سرها به سوی من چرخیده بود. باز به فکر رفتم، گفتم شاید می‎خواهد با این سخنان مرا به جمع خود بکشاند و سپس کارم را یکسره کنند ... .
با احتیاط خاصی قدم برمی‎داشتم، دل به دریا زدم و به سمت‎شان رفتم. برخلاف انتظارم، زائران برایم کوچه باز کردند تا رفتم و کنار آن روحانی شیعه نشستم. جمعیت نزدیک تر آمد و زائران در کنارم نشستند. حاج شیخ خیلی مرا تحویل گرفت و طوری احوالپرسی می‎کرد که انگار چندسال رفیق بوده‎ایم. پرسیدم مناظره می‎کنی؟ گفت بله.
اینکه چنین با سرعت و بدون هیچ هماهنگی جوابم را داد، جا خوردم. گفتم شرطی دارم، ۱. تمامی استدلال‎هایت باید بر مبنای کتب معتبر اهل سنت باشد ۲. اگر حق با تو بود که من شیعه می‎شوم ولی اگر حق با من بود، تو و تمام این جمع می‎بایست سُنی شوید. قبول کرد!!!
پیش خودم گفتم، علمای ما بدون هماهنگی به هیچ عنوان مناظره نمی‎کنند، اگر هم هماهنگی شود آنقدر شرط و شروط می‎گذارند تا عرصه بر طرف مقابل تنگ گردد. ضمنا اینکه اگر تمام بزرگان مذهب ما در مناظره شکست بخورند، احتمال اینکه زیر همه چیز بزنند زیاد است؛ دیگر چه برسد به اینکه مسوولیت تغییر مذهب مردمی را هم به عهده گیرند! مهم‎تر از همه اینکه علمای ما به هیچ عنوان حاضر به مناظره در میان خیل مردم نیستند.

* بالاخره مناظره را با آن همه اما و اگرها آغاز کردید؟
بله (با خنده). از ساعت حدودا ۷ شب شروع شد و تا نیم ساعت مانده به صبح به طول انجامید.

* مناظره چطور بود؟
تمام اندیشه هایم درمورد بی سواد بودن طلاب و روحانیون شیعه نقش بر آب شد. من نجنگیده خود را پیروز می‎دانستم ولی وقتی به میدان مناظره آمدم، همچون سربازی بودم که به کوچه پس کوچه های شهر فرار کرده و به هرجا می‎رود با بن بست مواجه می‌گردد.

* فضای مناظره را برایمان تبیین کنید.
من هرچه اشکال وارد می‎کردم، حاج شیخ از نسخ قدیمی کتب خودمان پاسخ می‎داد و او هرچه می‌پرسید، من از این شاخه به آن شاخه می‎پریدم. بیشتر من سوال می‎کردم، از هر ترفندی استفاده کردم ولی بی جواب ماند. می‎فهمیدم که پیروزی در مناظره را از دست دادم، از آن لحظه به بعد فقط برای شکست نخوردن تلاش می‏کردم.

* یکی از سوالات مورد بحث را بیان کنید.
در مورد غدیر خم و بحث جانشینی حضرت علی(ع) بسیار بحث کردیم. هرچه دلیل و سند از کتب ما آورد که پیامبر(ص) پس از خود، ولایت بر مردم را به حضرت علی(ع) سپرده است؛ زیر بار نمی‎رفتم و خلط مبحث می‎کردم.
در آخر هم گفتم، پیامبر(ص) هیچ کس را به جانشینی خود تعیین نکرد و هر چهار خلیفه به ترتیب توسط مردم انتخاب شدند. حاج شیخ گفت: پیامبر(ص) انسان آینده نگری بودند یا خیر؟ گفتم، بله. گفت، ما درحال حاضر چقدر دستورات پزشکی از ایشان داریم که جامعه پزشکی دنیا تازه به آنها دست یافته است؟ گفتم: از این دست اتفاقات بسیار است.
گفت، "پیامبر گرامی اسلام(ص) در مورد نحوه مسواک زدن که باید از بالا به پایین و از پایین به بالا صورت گیرد، سخن به میان آورده است. ایشان فرمورده‎اند که از مسواک زدن به صورت راست به چپ و چپ به راست اجتناب گردد. پیامبری که ۱۴۰۰ سال پیش در مورد یک مسئله کوچک سلامت بدن انسان، چنین دستورالعمل های موشکافانه‌ای ارایه می‌دهد، با علم به اینکه خاتم پیامبران(ص) است؛ مردم را به حال خود رها کرده است؟! واقعا این عقلانی است؟!".

* بین دو راهی سرگردان بودید.
گنگ بودم. چیزی برای گفتن نداشتم و در مقابل، تمام سوالاتی که من از قرآن مطرح می‎کردم را با استناد به صحیح بخاری و صحیح مسلم پاسخ می‎داد. خواستم به بهانه‎ای از مجلس خارج شوم ولی گفتم پیامبر(ص) را که قبول دارم. اگر پیامبر(ص) فرمود با اینکه حق را دیدی چرا به سویش نرفتی چه پاسخ بدهم؟! بگویم به خاطر تعصبات کورکورانه؟!

* پس سرانجام قانع شدید؟
در همان لحظه رو به حرم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) ایستادم و "اشهد ان لا اله الا الله، اشهد ان محمداً‌ رسول الله، اشهد ان مولای امیرالمومنین و اولاده المعصومین حجج الله" را بر زبان جاری ساختم. الحمدالله که نجات یافتم.

* واکنش زائران نظاره‎گر این مناظره چگونه بود؟
به گرمی از من استقبال می‎کردند. همگی برای تبریک به سویم می ‏آمدند و برخی می‎گریستند. به یکی گفتم، من کسی نیستم چرا انقدر مرا مورد احترام قرار می‎دهید؟ گفت، تو راه یافته اهل‎بیت(ع) هستی. احساس می‎کنم در پس این حالات، ماجرایی نهفته است که اگر اجازه دهید بیان کنم.

* بفرمایید.
۱۱ سال پیش (در سن ۱۳ سالگی)، وقتی از مدرسه برمی‎گشتم، یکی از معلمان در جمع دانش آموزان گفت در فلان مسجد برنامه‎های فرهنگی داریم که هم قرآن یاد می‎گیرید و هم فوتبال بازی می‎کنید. از فردای آن روز، همه با هم به مسجد می‎رفتیم و در کنار یادگیری قرآن، تفریحاتی نیز داشتیم.
یکی از همین روزها، پس از اتمام کلاس قرآن، معلم گفت که فردا مراسم داریم و همه بیایید. شب وقتی به منزل رفتم، به مادر گفتم فردا به همراه دوستانم می‎خواهم در مراسم مسجد شرکت کنم. مادرم اجازه نداد و گفت پس از کلاس قرآن برگرد به منزل و در مسجد نمان.
روز موعود فرا رسید و من پس از کلاس قرآن، مقابل در مسجد ایستادم و به اضافه شدن دوستان در مراسم می‎نگریستم. دلم شکست و گفتم خدایا مگر من چه تفاوتی با بقیه دارم که مادرم حق شرکت در مراسم را به من نداده است؟! بسیار گریه کردم و به حال دیگر دوستان قبطه خوردم. پس از آن همه گریه، دلم آرام گرفت. آن شب، شب اول محرم بود.
چند روز قبل از اینکه به قم مشرف شوم (در سن ۲۴ سالگی)، در حال استراحت در منزل بودم که فکرم مشغول شد. گفتم خدایا چه شد منی که برای نابودی شیعیان کمر همت را بسته بودم، تو مرا به حرم امام رضا(ع) رساندی تا شیعه شوم؟! ناگهان به فکر آن گریه زمان کودکی ام افتادم، آن گریه روز اول محرم.
جرقه‎اش آن روز زده شد. اتفاقات این دنیا بسیار عجیب است، همه چیز با هم رابطه های ماورایی دارد که فقط کافی است لحظه ای تفکر کنیم. شب اول محرم برای مراسم امام حسین(ع) گریستم تا اینکه این خاندان رحمی بر من کردند و شب اربعین حسینی نیز از منجلاب ظلمت نجاتم دادند. مناظره من در حرم سلطان طوس، مصادف با شب اربعین بود.

* شیعه شدن خود را چگونه با خانواده درمیان گذاشتید؟
وقتی به خوزستان بازگشتم، تا چند روز اول در برزخ فکری بودم. سعی می‎کردم با مطالعه کتبی همچون "شب‎های پیشاور"، "آنگاه که هدایت شدم"، "شیعه پاسخ می‎دهد" و ... آرامش بگیرم. وقتی به آرامش درونی رسیدم، دیگر وقتش بود تا خانواده ام را از این حقیقت مطلع سازم تا تصمیم بگیرند.

* چه راهی را برای تحقق این مهم برگزیدید؟
ما در منزل ماهواره داشتیم. پدر و مادرم بیشتر سریال های عربی را مشاهده می‎کردند، خواهر کوچکم کارتون می‎دید و برادرم نیز به تماشای فوتبال می‎پرداخت. من نیز پیش از آنکه شیعه شوم، فقط شبکه های وهابیت را دنبال می‎کردم و دیگر اعضای خانواده هیچ وقت پای صحبت کارشناسان این دست برنامه‎ها نمی‎نشستند.
یک روز که عزم را برای گفتن حقیقت شیعه جذب کردم، به منزل آمدم و همه بودند. تلویزیون را روشن کرده و شبکه‎ای از اهل سنت که غالبا کارشناسان و مجریان افراطی در آن مقابل دوربین می‎رفتند، را انتخاب کردم. این بار فردی به نام «ملازاده» در حال صحبت بود و فحش های رکیک به شیعیان و نظام حاکم ایران می‎داد.
پدرم سریعاً سر برگرداند و پرسید این چه شبکه‎ای است؟ گفتم، شبکه اهل سنت. گفت، این کارشناس کیست؟ پاسخ دادم، از علمای بزرگ اهل سنت. با تعجب به من رو کرد و گفت، این پیرو سنت است که اینگونه رهبر و مراجع ایران را به فحش و ناسزا بسته است؟! گفتم، بله متاسفانه.
سپس، قرآن و کتب شیعه و سنی را آوردم. همانند همان روحانی مستقر در حرم امام رضا(ع)، ولایت حضرت علی(ع) را بر اساس قرآن و کتب معتبر اهل سنت برایشان اثبات کردم. آن‎ها نیز با دیدن حق و حقیقت، شهادتین را گفتند و شیعه شدند.

* از آن پس، مشاهده شبکه های اهل سنت در منزل قدغن شد؟
به چه شدتی(باخنده). یک روز همان شبکه را برای مشاهده واکنش خانواده انتخاب کردم. ناگهان صدای پدرم را شنیدم که فریاد زد "شبکه را عوض کن، نمی‎خواهیم چهره این ملعون‏ها را ببینیم". وانمود کردم که نمی‎شنوم، پدرم با غضب نگاهی به من کرد و کابل تلویزیون را از پریز برق کشید!!

* چه شد که طلبگی را برگزیدید؟
با فعالیت در این عرصه می‎خواستم از شیعه و تشیع بیشتر بدانم. الان بیش از ۴ سال است که لیاقت سربازی امام زمان(عج) را پیدا کرده‎ام.

* کجا طلبه شدید؟
مشهد

* چندسال آنجا بودید؟
یکسال؛ بعد از آن به خوزستان آمدم. تا به حال این مدت طولانی از خانواده دور نشده بودم. کمی سخت گذشت.

* یکسالی که در مشهد بودید، حضور وهابیت را حس کردید؟
بله، باعث تاسف است که وهابیون در مشهد نمازجمعه نیز برگزار می‎کنند.

* نمونه‎ای از اقدامات ضدشیعی آنها که برای خودتان مشهود بوده را بیان بفرمایید.
حدوداً ساعت ۱ بامداد یکی از شب‎های ماه مبارک رمضان عازم حرم امام رضا(ع) شدم. نمی‎دانم چطور بود که قسمت بازرسی ورودی حرم، زائران را آنطور که باید و شاید تفتیش نمی‎کرد.
گویا دو تن از وهابیون نیز از این فرصت استفاده کرده و از دو ورودی مختلف به همراه اجزای تفکیک شده یک بمب دستی، وارد حرم می‎شوند. وقتی از قسمت بازرسی عبور می‎کنند، در محلی به هم می‎رسیدند و اجزای تفکیک شده آن بمب دستی که میان یکدیگر تقسیم کرده بودند را در کنار یکدیگر قرار می‎دهند.
سپس خود را به ضریح رسانده و بمب دستی را به سمت آن پرتاب کردند. خیلی عجب بود؛ به مدد حضرت علی بن موسی الرضا(ع) بمب عمل نکرد و بر روی زمین آرام گرفت.
در همان لحظه یکی از زائران که صحنه را زیر نظر داشت، با گرفتن دست آن وهابی موجبات دستگیری‎اش را فراهم کرد. اما تا وقتی که خدّام خود را به آن وهابی برسانند، زائران کاملاً از خجالت این فرد ملعون درآمدند. اینجاست که باید گفت: با آل علی هرکه درافتاد؛ ور افتاد...

* در ابتدا گفتید که بدون اطلاع خانواده قصد سفر به عربستان را داشتید که پس از چندسال با دیدن شما در شبکه‎های ماهواره‎ای، از موقعیت مکانی‎تان مطلع شوند. اما در وصف حالت طلبگی که پس از شیعه شدن آن را انتخاب کردید؛ گفتید که تا به حال یکسال از خانواده دور نبودید و احساس دلتنگی می‏کردید. گویا تغییر مذهب موجب تغییر احساسات نیز شده است؟!
مقایسه جالبی کردید. تا به حال به این دو حسی که بیان کردید، فکر نکرده بودم. حالا که حالات قبل و بعد گرایش به تشیع را بررسی می‎کنم؛ انگار همینطور است که شما گفتید.
پس از آنکه شیعه شدم، خانواده برایم اهمیت زیادی پیدا کرده بود چراکه مذهب تشیع چنین سفارش کرده است. در وهابیت آنقدر که علمایشان از تنبیه زن برای تربیت سخن به میان می‎آورند، اصلا از چگونگی گرم کردن کانون خانواده حرفی نمی‎زنند.

* اعتقاد اهل سنت خوزستان نسبت به امامان و معصومین(ع) چگونه است؟
اکثر اهل سنت خوزستان را مردم عوام تشکیل می‎دهند. از چیزی مطلع نیستند، به دنبال حقیقت نمی‎روند. همانطور که در صحبت‎های پیشین عرض کردم، عالمان اهل سنت از اینکه برحق نیستند مطلع‎اند، وگرنه به مردم نمی‎گفتند سمت کتب شیعی نروید. پس حتما ریگی به کفششان است. چطور شیعیان کتب اهل سنت را می‎خوانند، نه تنها نسبت به تشیع دلسرد نمی‎شوند بلکه پایبندی بیشتری پیدا می‎کنند.
این بنده های خدا هم بازیچه یک مشت عالم مزدور شدند که برای پست و مقام با اعتقادات یک ملت بازی می‎کنند. اهل سنت خوزستان، هم خلفا را قبول دارند و هم در ایام شهادت امامان شیعه، به مسجد و تکایا رفته و به عزاداری می‎پردازند.

* چه کسی در این میان از رفتن اهل سنت به دنبال حق و حقیقت جلوگیری می‎کند؟
وهابیت. همه جا وهابیون پای ثابت اینگونه شرارت‎ها هستند.

* کسی که سُنی باشد، با رفتن به مجالس روضه امام حسین(ع) یا شنیدن ماجرای شهادت حضرت زهرا(س) حتما تحت تاثیر قرار گرفته و به شک می‎افتد. اینکه متحول نمی‎شود، کمی شک برانگیر نیست؟
همان که عرض کردم، تنها سلاح وهابیت شبهه افکنی است. آنان با طرح شبهات و توجیهات متعدد علیه تشیع، افکار اهل سنت را از مسیر اصلی منحرف می‎کنند.

* مثلاً چگونه شهادت امام حسین(ع) را توجیه می‎کنند؟
وهابیون از طریق بلندگوهای متعددی که صدای خود را به گوش اهل سنت می‎رسانند اعلام می‎دارند: رفتن امام حسین(ع) به کربلا اشتباه بود و می‎خواست انتقام پسرعمویش مسلم بن عقیل را بگیرد. حتی ابن عباس نیز به امام حسین(ع) گفت که نرو ولی ایشان توجهی نکرد. یزید هم نمی‏خواست جنگی صورت گیرد ولی ناچار شد چراکه اگر امام حسین(ع) به شام می‎رسید، مردم بیشتری کشته می‎شدند.
اینها هجویات است که وهابیون به خورد اهل سنت می‎دهند.

* جهاد در سوریه که ساخته وهابیت است، به خوزستان هم نفوذ کرد؟
بله متاسفانه، چند نفر از استان ما برای عمل به فتوای جهاد عازم سوریه شدند.

* الان که به مذهب شیعه قائل شدید، فتوای وهابیت را چگونه می‎بینید؟
واقعا مضحک است.

* خودشان این موضوع را احساس نمی‎کنند؟
به یقین عرض می‎کنم که وهابیت یعنی یهودیت، آنهم یهودیتی که مورد تایید اسراییل است. اسراییل هم مخالف اسلام است.
حالا خوب توجه کنید. اسراییل اگر بخواهد اسلام را بد جلوه دهد باید چه کند؟ باید اسلامی معرفی کند که غیرعقلانی بودنش برای همگان مشهود باشد. پس فرقه ای با نام وهابیت را به وجود می‎آورد تا با انجام اقداماتی همچون کشتار فجیعانه و صدور فتاوای مضحک ـ مثل "حرام بودن فوتبال"، "حرام بودن رانندگی و خرید میوه‎های مردانه یعنی خیار و موز و بادمجان توسط زنان" و ... ـ افکار مردم جهان را نسبت به اسلام مخدوش نماید و درنتیجه اسلام هراسی را ترویج دهد.

* اسطوره مبارزه با وهابیت در خوزستان کیست؟
آقای جزایری.

* چطور؟
ایشان به شدت در مقابل تبلیغات وهابیون ایستاده است. الحمدالله امروزه در خوزستان وهابی نداریم که علناً فرقه خود را اعلام کند. همه آنها در منازل آنهم بصورت مخفیانه به تبلیغ می‎پردازند
آقای جزایری در برگزاری مجالس ایام فاطمیه، محرم و صفر اهتمام ویژه‎ای دارند و اکنون به گونه ای است که در ایام شهادت سراسر استان غرق در ماتم می‎شود.

* بزرگترین ضعف اهل سنت را در چه می‎بینید؟
عدم مطالعه و تحقیق. متاسفانه اهل سنت یکطرفه قضاوت می‎کنند درصورتی که باید به عنوان یک انسان (نه شیعه و نه سُنی) کتب را در مقابل گذاشته و باهم مقایسه کنیم.

* شبهاتی که زمانی خودتان مطرح می‎کردید را می‎خواهم بازخوانی کنم. با این تفاوت که شما امروز شیعه‎اید و باید رفع شبهه کنید.
بفرمایید.
· شیعیان مشرک هستند و می‎بایست کشته شوند.
فرض را بر این می‏گذاریم که شیعیان مشرک هستند. این را هم می‎دانیم که مشرکان از سگ نجس تر هستند. چرا علمای وهابی وقتی شیعیان وارد مکه می‎شوند دستور به قتل آنان نمی‎دهند؟! اینطور که اگر شیعیان نجس(!) به خانه خدا وارد شوند، همه جا را نجس می‎کنند.
وقتی با خود به عربستان ارز وارد می‎کنند مشرک و کافر نیستند، همین که از خانه خدا خارج می‎شوند، مشرک بوده و باید آنان را از دم تیغ گذراند؟! حالا که به شیعیان اجازه ورود به خانه خدا داده می‎شود پس نجس نیستند، پس کافر نیستند، پس اینگونه فتاوای وهابیون فقط وجهه سیاسی دارد نه دینی.
· شیعیان ۱۲ خدا دارند.
اینکه شیعیان ۱۲ خدا دارند یعنی خدای اولشان حضرت علی(ع)، خدای دوم امام حسن(ع)، خدای سوم امام حسین(ع) و الی آخر.
اولاً: اگر شیعیان یکتا پرست نیستند، پس چرا به دور کعبه طواف می‎کنند؟! بروند به نجف، کربلا، مشهد و ... به دور حرم امامانشان طواف کنند. چرا چنین کاری نمی‎کنند؟!
ثانیاً: امام علی(ع) که وهابیون می‎گویند خدای اول شیعیان است، دعایی دارد به نام دعای کمیل. در این دعا که شرح حال امام اول شیعیان است آمده که "الهی أنا عبدک الحقیر الضعیف". مگر خدا نیز خدا دارد؟! از اول خلقت انسان تا کنون هیچ قومی نگفته که خدای من نیز خدا دارد چراکه اگر اینگونه باشد، خدای نهایی را می‎پرستد. پس اصلا عقلانی نیست.
· علمای شیعه از مردم خمس می‎گیرند درحالی که هیچ کجای قرآن نیامده است، پس حرام خوارند.
سوره انفال، آیه ۴۱ می‎فرماید: «وَ اعْلَمُوا أَنَّمَا غَنِمْتُمْ مِنْ شَیْ‌ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِی الْقُرْبَى وَ الْیَتَامَى وَ الْمَسَاکِینِ وَ ابْنِ السَّبِیلِ إِنْ کُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَ مَا أَنْزَلْنَا عَلَى عَبْدِنَا یَوْمَ الْفُرْقَانِ یَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ وَ اللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْ‌ءٍ قَدِیرٌ ؛ بدانید هر گونه غنیمتى به دست آورید، خمس آن براى خدا، براى پیامبر، براى ذى القربى و یتیمان و مسکینان و واماندگان در راه (از آن ها) است؛ اگر به خدا و آنچه بر بنده خود در روز جدایى حق از باطل، روز درگیرى دو گروه (با ایمان و بى ‏ایمان) [روز جنگ بدر[ نازل کردیم، ایمان آورده‏اید و خداوند بر هر چیزى توانا است».

* افراطیون در هر مذهبی وجود دارند. در این گفتگو از افراطیون اهل سنت بسیار سخن گفتیم، شبکه‎هایی در فضای ماهواره‎ای فعالیت می‎کنند که به اسم شیعه، تیشه به ریشه تشیع می‌زنند.
بله، دقیقاً به یاد دارم که شبکه های وهابی از اهانت‎های شبکه‎های شیعه‎نما به اهل سنت سوء استفاده ابزاری می‎کردند تا مردم سُنی از شیعیان کینه به دل بگیرند و به سوی وهابیت سوق پیدا کنند.

* زمانی که تحت تاثیر افکار وهابیت بودید، کلیپ مراسم‎های جشن مرگ خلیفه دوم به شما می‎رسید؟
بله، شبکه وهابی وصال بصورت مداوم این کلیپ ها را پخش می‎کرد تا تمام پیروان خلفا را تا سرحد جنون نسبت به شیعیان ،کینه توز کند.

* در این امر موفق هم بودند؟
صد در صد. نمونه بارز تاثیر پذیری خود بنده هستم که به خاطر همین کینه‎ای که از شیعیان داشتم، می‎خواستم در شبکه‎های ماهواره‎ای علیه شیعیان صحبت کنم.
به عبارت دیگر، هرکجای دنیا که قرار باشد پیروان اهل سنت و وهابیت را علیه شیعیان بشورانند، کافی است یکی از ویدئوهای مراسم عمرکشون را پخش کنند، دیگر نیازی به توضیحات نیست، خودش شیعه موردنظر را به فجیع ترین شکل ممکن از بین خواهد برد(!).

* گویا مسلمانان وهابی(!) شبهه‎ای درمورد نماز شیعیان نیز وارد کرده‎اند؟!
بله. با یکی از وهابیون مناظره‎ای داشتم که گفت شما شیعیان پس از هر نماز سه مرتبه می‏گویید "خان الامین". دلیل را جویا شدم که گفت، شما جبرئیل را خائن می‎دانید چون وحی را به علی(ع) نداد و به پیامبر(ص) داد. گفتم بیا نماز بخوانم ببین خان الامین می‎گویم؟! گفت خیر، در کتاب‎هایتان نوشته شده است. گفتم کدام کتاب؟ گفت در کتب سرّی‎تان!
گفتم شما نیز پس از هر نمازتان سه مرتبه "الشیطان ربّی و ربّ آبائی" را زمزمه می‎کنید. خود را به در و دیوار می‎زد که کذب محض است و این‎ها ساخته دست دشمنان ماست، بیا نماز بخوانم تا به یقین برسی. گفتم، می‎خواهی تظاهر کنی چون در کتاب‎هایتان این مطلب وجود دارد. گفت سریعا آدرس بده؛ در کدام کتاب؟ گفتم در کتب سرّی‎تان...!

* کتب اهل سنت مملو از تناقضات است که پیروان این مکتب با بررسی موشکافانه آن، می‎توانند از دروغ‎های عالمان خود مطلع می‎گردند.
همینطور است که می‎گویید. جا دارد که این خاطره را نقل کنم:
با یکی از اهل سنت بر سر همین موضوع بحث کردم. گفتم مذهبی که کتاب‎هایش دروغ می‎گوید، از بنیان ویران است. گفت با دلیل سخن بگو.
گفتم، سوالی دارم که اندکی از بیانش خجالت‎زده می‎شوم، ناراحت نمی‎شوی اگر بپرسم؟ گفت، خیر. گفتم، اگر اجازه بدهی، میخواهم از مادرت شیر بخورم. رنگ از رخسارش پرید و گفت، خجالت نمی‎کشی؟ اهانت می‎کنی؟ شما شیعیان بی تربیت ترین مخلوقات هستید و ... . گفتم، حرف زشتی بود؟ گفت، این اهانت‎ها برای شما شیعیان بددهن عادی است. گفتم، آرام باش، مذهب تو این اجازه را به من می‎دهد. با کمال تعجب از من دلیل و سند خواست. گفتم، خوب گوش‎هایت را تیز کن:
این کتاب پیش روی من است، صحیح مسلم، معتبرترین کتاب اهل سنت، چاپ دارالفکر بیروت، سال ۲۰۱۰، باب تحریم الکذب، پیامبر(ص) فرمود «من کذب علىّ متعمّدا فلیتبوّء مقعده من النّار ؛ هر که به عمد بر من دروغ بندد جایش از آتش پر شود».
ابتدای همین کتاب آمده که «ما تحت أدیم السماء کتاب أصحّ من کتاب مسلم؛ در زیر آسمان کتابی صحیح‌تر از کتاب مسلم وجود ندارد».
در همین کتاب، باب رضاع الکبیر، حدیث ۱۴۵۳ آمده که «قالت عائشة: "إنَّ سَالِماً مَوْلَى أَبِى حُذَیْفَةَ کَانَ مَعَ أَبِى حُذَیْفَةَ وَأَهْلِهِ فِی بَیْتِهِمْ فَأَتَتْ - تَعْنِى ابْنَةَ سُهَیْلٍ- النَّبِىَّ صلى الله علیه وسلم، فَقَالَتْ: إِنَّ سَالِماً قَدْ بَلَغَ مَا یَبْلُغُ الرِّجَالُ وَعَقَلَ مَا عَقَلُوا وَإِنَّهُ یَدْخُلُ عَلَیْنَا وَإِنِّی أَظُنُّ أَنَّ فِی نَفْسِ أَبِى حُذَیْفَةَ مِنْ ذَلِکَ شَیْئاً. فَقَالَ لَهَا النَّبِىُّ صلى الله علیه وسلم: "أَرْضِعِیهِ تَحْرُمِی عَلَیْهِ وَیَذْهَبِ الَّذِی فِی نَفْسِ أَبِى حُذَیْفَةَ" ؛ عایشه می گوید: سالم غلام آزاد شده ابوحذیفه، به همراه ابوحذیفه و خانواده او در خانه آنها زندگی می‌کرد. دختر سهیل (زن ابوحذیفه) به نزد پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم آمد و گفت: همانا سالم (بزرگ شده و) به سن مردان رسیده و آنچه مردان (از مسائل شهوانی) می‌فهمند او نیز می‌فهمد و همانا او بر ما داخل می‌گردد و من گمان می‌کنم که در دل ابوحذیفه در این‌باره ناراحتی و ناپسندی وجود دارد. پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم نیز فرمودند: (سالم) را شیر بده بر او حرام می‌گردی (و او محرم تو می‌گردد) و آن ناراحتی و ناپسندی دل ابو حذیفه نیز دور می‌گردد. (زن ابوحذیفه به خانه‌اش) برگشت (و سالم را شیر داد)، زن ابوحذیفه می‎گوید من (سالم) را شیر دادم (الله) آن ناراحتی و ناپسندی که در دل ابوحذیفه بود را از بین برد».
گفتم این سه روایت همه از کتاب صحیح مسلم خودتان است، آدرس هم دادم، تا به اینجا را قبول داری؟ راهی جز مورد قبول بودن این سه روایت نداشت و فقط سری تکان داد.
گفتم، اگر قبول داری که صحیح مسلم معتبرترین کتاب در عالم هستی است، پس این روایت درست است و بگذار از مادرت شیر بخورم تا مَحرم مادرت و برادر تو بشوم. اگر روایت سوم را دروغ می‎پنداری، پس با توجه به روایت اول عایشه به پیامبر(ص) نسبت دروغ داده است. کدام؟!
در دوراهی عجیبی گیر کرده بود، هرکدام را که انتخاب می‎کرد به ضررش تمام می‎شد. تنها یک جمله گفت و مفقود الاثر شد(باخنده): "دست از سرم بردار".

* آقای حلّی، بنده معتقدم اگر اهل سنت به همان اندازه که بدنبال توجیه اشتباهات سه خلیفه اول خود هستند، در فرمایشات خلیفه چهارم خود ـ حضرت علی(ع) ـ تفکر می‎کردند؛ از ظلمت تعصب خارج می‎شدند.
دقیقاً. این موضوع که شما می‎فرمایید در یکی دیگر از مناظره‎ها بر من ثابت شد. از یکی از اهل‎سنت پرسیدم اگر کسی علیه خلیفه اول شورش کند حکمش چیست؟ گفت، "کافر و مرتد است و می‎بایست اعدام شود". گفتم، اگر کسی علیه خلیفه دوم شورش کند حکمش چیست؟ گفت، "کافر و مرتد است و می‎بایست اعدام شود". گفتم، اگر کسی علیه خلیفه سوم شورش کند حکمش چیست؟ گفت، "کافر و مرتد است و می‎بایست اعدام شود". گفتم اگر کسی علیه خلیفه چهارم شورش کند حکمش چیست؟ گفت،"همچون سه مورد قبلی، کافر و مرتد است و می‎بایست اعدام شود".
گفتم، خودت حکم را صادر کردی. گفت چطور؟ گفتم جنگ جمل و صفین چه کسی علیه چه کسی شورش کرد؟ خودت حکمش را صادر کردی!!!

* تا به حال واسطه شیعه شدن کسی شده‎اید؟ البته به غیر از خانواده.
من با بسیاری از اهل سنت و وهابیون به مناظره نشسته‎ام. به یقین عرض می‎کنم که همه شبهاتشان را پاسخ دادم ولی حرفی برای گفتن در مقابل سوالاتی که از کتب خودشان مطرح می‏کردم نداشتند. با این حال به جای اینکه به دنبال حق باشند و راه حقیقت را پیش گیرند، بر تعصبات خود پافشاری می‎کنند.
به همین دلیل فقط توانستم یکبار واسطه خیر شوم و یکی از آنها که انسان منطقی بود را به مذهب تشیع سوق دهم.

* بی‎صبرانه مشتاق شنیدن این ماجرا هستیم.
سال گذشته برای حفظ قرآن کریم به شیراز سفر کرده بودم. در ترمینال بودم که برای اقامه نماز به نمازخانه رفتم. متوجه نماز خواندن یکی از افراد شدم که بدون مُهر اقامه کرده بود. فهمیدم که سُنی است.
برای چگونگی شروع بحث به فکر فرو رفتم که خداوند عنایت کردند و از وی پرسیدم، برایتان مُهر بیاورم؟! گفت، نه متشکرم. پرسیدم، تعارف می‎کنید؟! گفت، نه عزیزم نیازی نیست. گفتم، واضح است که تعارف می‎کنید چون بدون مهر که نمی‎توان به نماز ایستاد. گفت، مذهب من با شما متفاوت است، من سُنی هستم.
گفتم، سنی چیست؟ با مذهب ما شیعیان متفاوت است؟ با این مقدمه وارد بحث شدیم. تمام کتابهایم را باز کردم. از قرآن و معتبرترین کتب اهل سنت برایش دلیل و مدرک آوردم. انسان بسیار منطقی بود. کم و بیش قانع می‎شد. در آخر، روضه حضرت زهرا(س) و چگونگی شهادت این بهانه خلقت را تعریف کردم. از جراحات عمیقی که خلیفه دوم بر دختر رسول گرامی اسلام(ص) وارد کرد سخن گفتم و به ماجرای عیادت عمر و ابوبکر از حضرت زهرا(س) که چه اتفاقاتی افتاد پرداختم.
درنهایت، با علم و یقین به حقانیت شیعه پی برد و شهادتین را بر لب جاری کرد. پیش از خداحافظی نیز نحوه وضو ساختن از منظر شیعه و چگونگی اقامه نماز را به او تعلیم دادم و رفت.

* واسطه عاقبت به خیر شدن یکی از مخلوقات خداوند، چه احساسی دارد؟
هرگز قابل توصیف نیست.

* بزرگ‎ترین خواسته‎ای که از اهل‎بیت(ع) دارید چیست؟
به آدمیت برسم.

* حرف دل؟
به حرم هرکدام از ائمه معصومین(ع) که مشرف می‎شوم عرض می‎کنم "حالا که مرا خریدید، به راحتی آزادم نکیند. اجازه دهید لذت نوکری کردن شما برایم مادام العمر باشد".
شکر خدا تا کنون هرچه طلب کردم، مرحمت فرمودند. از امام رضا(ع) کربلا خواستم، برات این سفر را امضا کردند و اربعین گذشته رهسپار سرزمین عشق شدم.
در کربلا هم از اربابم حسین بن علی(ع) خواستم عقیده‎ام را نسبت به مذهب غنی تشیع افزایش دهد و یاری ام دهد تا این ندای حق را به گوش همگان برسانم.

* گفتگوی بسیار مفیدی بود، امیدوارم بیش از پیش مورد الطاف و توجهات مولانا امیرالمومنین(ع) قرار بگیرید.
از اینکه چنین فرصتی را در اختیارم قرار دادید، کمال تشکر را دارم.

دانلود مجموعه صوتی ۴۰قسمتی بسیار ارزشمند «تنها مسیر(راهبرد اصلی در نظام تربیت دینی)» استاد پناهیان

دانلود مجموعه صوتی ۴۰قسمتی بسیار ارزشمند «تنها مسیر(راهبرد اصلی در نظام تربیت دینی)» استاد پناهیان

ostad panahiyan masdjed emam sadegh ashiabooks.ir  دانلود مجموعه صوتی 40قسمتی بسیار ارزشمند «تنها مسیر(راهبرد اصلی در نظام تربیت دینی)» استاد پناهیان

 

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان، شبهای ماه مبارک رمضان، در اولین ساعات بامداد (حدود ساعت۲۴) در مسجد امام صادق(علیه السلام) -جنب میدان فلسطین- و در میان جمع دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های تهران، به مدت ۳۰ شب و با موضوع «تنها مسیر(راهبرد اصلی در نظام تربیت دینی)» سخنرانی می‌کند.

 

زمان: ماه مبارک رمضان ۹۲

مکان: تهران – مسجد امام صادق(ع)

انعکاس در: رجانیوز ، رسانیوز

 

توجه:

۱- برادران و خواهران بزرگوار، این مجموعه بسیار ارزشمند بوده و به شما دید خواهد داد و همچنین در آن مفاهیم ارزشمند و بسیار کاربردی مورد بحث قرار خواهد گرفت. لطفا این مجموعه رو از دست ندهید!

۲- توضیحات و نکات اصلی مورد بحث و همچنین متن کامل هرجلسه در ادامه مطلب خواهد آمد.

 

 

جهت دانلود کلیک رنجه فرمایید…

 

 

برگرفته از:

بیان معنوی +

لینک مطلب +

 

 

جهت تعجیل در فرج: 

 اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

 

 

* در زیر می توانید هم کلیه فایل ها رو بطور یکجا دریافت فرمایید و هم به طور تک تک هر جلسه را دانلود بفرمایید.

 

دانلود به صورت یکجا:

 لینک دانلود مستقیم – ۲۸۰ مگابایت(فرمتMP3) | لینک کمکی

 

دانلود هرمجلس به صورت جداگانه:

 جلسه اول (۹۲/۰۴/۱۹)

جلسه دوم (۹۲/۰۴/۲۰)

جلسه سوم (۹۲/۰۴/۲۱)

جلسه چهارم (۹۲/۰۴/۲۲)

جلسه پنجم (۹۲/۰۴/۲۳)

جلسه ششم (۹۲/۰۴/۲۴)

جلسه هفتم (۹۲/۰۴/۲۵)

جلسه هشتم (۹۲/۰۴/۲۶)

جلسه نهم (۹۲/۰۴/۲۷)

جلسه دهم (۹۲/۰۴/۲۸)

جلسه یازدهم (۹۲/۰۴/۲۹)

جلسه دوازدهم (۹۲/۰۴/۳۰)

جلسه سیزدهم (۹۲/۰۴/۳۱)

جلسه چهاردهم (۹۲/۰۵/۰۱)

جلسه پانزدهم (۹۲/۰۵/۰۲)

جلسه شانزدهم (۹۲/۰۵/۰۳)

جلسه هفدهم (۹۲/۰۵/۰۴)

جلسه هجدهم (۹۲/۰۵/۰۵)

جلسه نوزدهم (۹۲/۰۵/۰۶)

جلسه بیستم (۹۲/۰۵/۰۸)

جلسه بیست و یکم (۹۲/۰۵/۰۹)

جلسه بیست و دوم (۹۲/۰۵/۱۰)

جلسه بیست و سوم (۹۲/۰۵/۱۱)

جلسه بیست و چهارم (۹۲/۰۵/۱۲)

جلسه بیست و پنجم (۹۲/۰۵/۱۳)

جلسه بیست و ششم (۹۲/۰۵/۱۴)

جلسه بیست و هفتم (۹۲/۰۵/۱۵)

جلسه بیست و هشتم (۹۲/۰۵/۱۶)

جلسه بیست و نهم (۹۲/۰۵/۱۷)

جلسه سی ام (۹۲/۰۵/۲۵)

جلسه سی و یکم (۹۲/۰۶/۰۱)

جلسه سی و دوم (۹۲/۰۶/۰۸)

جلسه سی و سوم (۹۲/۰۶/۱۵)

جلسه سی و چهارم (۹۲/۰۶/۲۲)

جلسه سی و پنجم (۹۲/۰۶/۲۹)

جلسه سی و ششم (۹۲/۰۷/۰۵)

جلسه سی و هفتم (۹۲/۰۷/۱۲)

جلسه سی و هشتم (۹۲/۰۷/۱۹)

جلسه سی و نهم (۹۲/۰۷/۲۶)

جلسه چهلم (۹۲/۰۸/۰۳) 

 

http://shiabooks.ir

دانلود دانلود پاورپوینت نهج البلاغه و............

پاورپوینت نهج البلاغه


برای اولین باردرفضای وب
پاورپوینت کل نهج البلاغه(خطبه ها،نامه ها،حکمتها)
تقدیم ارادتمندان مولا علی بن ابی طالب علیه السلام می گردد.
باتشکرویژه ازآقای محسن سوگندی
برای دانلود برروی لینک زیرکلیک کنید
 


منبع:
دین وزندگی تایباد

تفسیر موضوعی نهج البلاغه

 

نهج البلاغه پیشوایی (پاورپوینت)

اندیشه سیاسی (پاورپوینت)

حقوق شناسی (پاورپوینت)

کمالات (پاورپوینت)

سیره حکومتی (پاورپوینت)

پاورپوینت از نهج البلاغهدانلود
اندیشه سیاسی اسلام


امامت و رهبری (پاورپوینت)

انسان و ایمان (پاورپوینت)

ایمان (پاورپوینت)

کلیاتی در مورد دین 1 (پاورپوینت)

کلیاتی در مورد دین 2 (پاورپوینت)

معاد و جاودانگی (پاورپوینت)

مرجعیت و ولایت در عصر غیبت (پاورپوینت)

مهمترین ادیان (پاورپوینت)

نبوت و امامت (پاورپوینت)

صفات خدا (پاورپوینت)

شر اخلاقی (پاورپوینت)

توحید (پاورپوینت)

توحید و شرک (پاورپوینت)

وجود خدا 1 (پاورپوینت)

وجود خدا 2 (پاورپوینت)

پاورپوینت

 
 
 پاورپوینت آموزش خواندن نماز شب

پاورپوینت آموزش خواندن نماز شب

کیفیت خواندن نماز شت

دانلود پاورپوینت مذهبی، نماز

نماز و شیطان در احادیث – حق نماز – آثار نماز در قرآن – حضور قلب در نماز – برکات نماز اول وقت – سبک شمردن نماز و نشانه قبولی نماز

دانلود پاورپوینت مذهبی, نهج البلاغه , ترک دنیا , یاد مرگ و پرهیز از غفلت ها

دانلود پاورپوینت مذهبی, نهج البلاغه , ترک دنیا , یاد مرگ و پرهیز از غفلت ها

خطبه نهج البلاغه ، ترک دنیا و یاد مرگ و پرهیز از غفلت ها

دانلود پاورپوینت از کجا تا کجا (از کوچک ترین تا بزرگ ترین)

پاورپوینت از کجا تا کجا

پاورپوینت زیبا که سفری از یک متری برگ تا کهکشان ها و باز سفری دیگر ولی این بار به درون برگ خواهید داشت

همراه با سیدالشهدا (از مدینه تا کربلا)

همراه با سیدالشهداء؛ از حجاز تا کربلا + پاورپوینت

همراه با سیدالشهدا (از مدینه تا کربلا)اباصالح
Download
آرزویم
Download
گلنرگس
Download
جدایی
Download
مهربانترین پدر
Download
شمیمآشنایی
Download
اصالتمهدویت
Download
آیندهموعود
Download

دانلود پاورپوینت مذهبی
دانلود پاورپوینت فرهنگی
دانلود پاورپوینت اجتماعی
دانلود پاورپوینت سیاسی
دانلود سایر پاورپوینت ها


دانلود پاورپوینت نهج البلاغه

دانلود دعاها و زیارات در فرمت پاورپوینت

دانلود پاورپوینت اصولگرایان
دانلود فایل پاورپوینت بیداری اسلامی

پاورپوینت آشنایی با خانواده امام (ره)

دانلود پاورپوینت آرایش دو جبهه

دانلود پاورپوینت مقایسه ای و تطبیقی دولتهای بیست سال اخیر

دانلود پاورپوینت اطلس جنگ

پاورپوینت معرفی عرفانهای کاذب
پاورپوینت حاضر مجموعه خوبی است که در بخشهای مختلف، به بررسی مهمترین آموزه های مطرح در حوزه عرفانهای غیر دینی می پردازد.
برای دانلود کلیک کنید.

erfanhaye-kazeb

جلسه 5 گزارش کارگاه مهدویت (مقالات/گزارش کارگاه مهدویت)
جلسه 4 کارگاه مهدویت (مقالات/گزارش کارگاه مهدویت)
جلسه 1 کارگاه مهدویت (مقالات/گزارش کارگاه مهدویت)
جلسه 2و3 کارگاه مهدویت (مقالات/گزارش کارگاه مهدویت)


دانلود فایل پاور پوینت معرفی امام زمان حضرت مهدی (عج) در قرآن

حجم 1.09 مگابایت

. پاورپوینت مهدوی تولیدی کاربران اسک دین

2. دانلود پاور پوینت گل نرگس

3. پاورپوینت ندبه های دلتنگی4. پاورپوینت نشانه های قریب الوقوع ظهور


5. پاورپوینت خبر آمد خبری در راه است

امروز براتون تعدادی پاورپوینت تدارک دیدیم که هم از مطالب آنها استفاده کنید و هم در کنفرانس ها و سمینارهاتون ازشون استفاده کنید:
برای دانلود بر روی هر پاورپوینت کلیک راست کنید و گزینه ی save target as یا save link as کلیک کنید:
●●●▬▬ امام مهدی در روایات ▬▬●●●
●●●▬▬ امام مهدی در قرآن ▬▬●●●
●●●▬▬ انتظار ▬▬●●●
●●●▬▬ دلیلهای عقلی ▬▬●●●
●●●▬▬ دلیلهای نقلی ▬▬●●●
●●●▬▬ ستیز با مهدویت ▬▬●●●
●●●▬▬ شرایط ظهور ▬▬●●●
●●●▬▬ علائم الظهور ▬▬●●●
●●●▬▬ غیبت امام مهدی ▬▬●●●
●●●▬▬ غیبت صغری ▬▬●●●
●●●▬▬ غیبت کبری ▬▬●●●
●●●▬▬ ملاقات ▬▬●●●
●●●▬▬ نقش امام غایب ▬▬●●●
(تمامی اسلاید ها قابل اجرا در نسخه ی آفیس ۲۰۰۳ به بالا می باشد)
صلوات یادتون نره
التماس دعا

دانلود پاور پوینت آثار شهید مطهری
دانلود رایگان 16 کتاب استاد شهید مرتضی مطهری به شیوه جذاب و زیبا در محیط powerpoint و به شیوه نموداری که امیدوارم با مطالعه این آثار پر ارزش یاد و نام و عقائد استاد شهید را زنده نگه داریم.اسامی کتب برای دانلود:دانلود کتاب ده گفتار
دانلود کتاب 15 گفتار
دانلود کتاب20 گفتار

دانلود کتاب سیره ائمه اطهار(ع)
دانلود کتاب آزادی معنوی
دانلود کتاب احیاء تفکر اسلامی
دانلود کتاب امدادهای غیبی
دانلود کتاب حکمتها و اندرزها
دانلود کتاب جاذبه و دافعه علی (ع)
دانلود کتاب انسان کامل
دانلود کتاب خاتمیت
دانلود کتاب ختم نبوت
دانلود کتاب نبرد حق و باطل
دانلود کتاب پیامبر امی
دانلود کتاب سیره نبوی
دانلود کتاب ولاء ها و ولایت ها
منبع: سایت نسیم مطهر
http://www.qahramani.com


دانلودپاورپوینت


پاورپوینت روانشناسی

زود قضاوت نکنیم!
بهداشت روانی
افسردگی
هرم سلسله مراتب نیازهای مزلو (منبع:خانه روانشناسی ایران )
هوش هیجانی( منبع: ppt.ir )
نقش شخصیت در تصمیم گیری( منبع:بانک پاورپوینت ایران )
اختلال نقص توجه و بیش فعالی (منبع: خانه روان شناسی ایران)
خوشبختی(جمع آوری وتنظیم: فاطمه حدادیان)
خداحافظی زیبا
مهارتهای زندگی
روابط بین فردی موثر
مدیریت استرس
راهکارهای کنترل خشم


اصول تغذیه صحیح
از شغل خود لذت ببرید!
اضطراب امتحان
پیشگیری از اعتیاد در خانواده
انواع ناسازگاری کودکان
شاد بودن
هیجان
هشت گام عملی برای ایجاد نشاط و فرار از کسالت
بهداشت روانی خانواده
مهارت برقراری ارتباط
روش های برقراری ارتباط موثر
پر ها در باد
بهداشت روانی خانواده
پرخاشگری و درمان آن
روانشناسی کودک
انگیزه های شروع سوءمصرف مواد
هنر رفتار با افراد دشوار
روانشناسی ورزش
آموزش بلوغ جنسی
ایدز و اعتیاد
کلینیک خدا
ویژگی های خانواده ی موفق
تیپ شخصیتی مدیرتان را بشناسید
جنبه های روانی و اجتماعی استرس
دوچرخه
تکنیکهای پر کاربرد در درمان وسواس فکری عملی
خانواده
مهارت های روزمره زندگی دانش آموزان کم توان ذهنی مقطع ابتدائی
imaging
ارتقا سلامت نوجوانی
رویکردهای روانشناسی
افسردگی- نقش روند جامعه پذیری
جرأت کن
اصولی مهم برای زندگی موفق همسران
مطالب مفیدی درباره ی خواب
قورباغه را قورت بده
تاثیرات محیطی پیش از تولد
کوچک اما با عشقی بزرگ
پرخوری عصبی،علت شناسی و درمان
هنر رفتار با افراد دشوار
کلمه هایی که می توانیم بگوییم
سخنرانی خوب
پیرمرد عاقل
هشت راه زندگی عاشقانه تر
اختلالات رفتاری کودکان
تقویت اراده
تحولات عاطفی دوران بلوغ
ده راه برای باز کردن هدیه های خداوند
مقایسه علائم اعتیاد رفتاری و اعتیاد به مواد
خودکشی از دیدگاه روانپزشکی
روانشناسی شخصیت مدیران و کارکنان
یادگیری و حافظه
مهارت ابراز وجود
اسکیزوفرنی
مهارت حل مسئله
آنچه در میان است
استفاده از هوش عاطفی در محیط کار
ده رابطه بی سرانجام (3)
ده رابطه بی سرانجام (2)
ده رابطه بی سرانجام (1)
بهداشت روانی خانواده
جواب دادن
مهربانی ساده است
انحرافات جنسی
خواب چیست ؟
چقدر بزرگ شده ای؟
جملات الهام بخش
چه دنیای شگفت انگیزی...
علائم و نشانه ها در روانپزشکی و روانشناسی
بیماریهای روانی
مهارت حل مساله
سوء مصرف مواد
رویکرد شناختی - رفتاری به اختلالات شخصیت
مهارت های فرزندپروری
مهارت ارتباط زوجین
معلم و کودک
8 روش برای کنترل استرس
ناامیدی هرگز
بادکنک های رنگی
ارزش زمان
قوانین موفقیت
هنر تندرست ماندن
مهارت های زندگی
فراشناخت
مهارتهای مقابله با استرس و روش های کاهش
کاربرد هوش هیجانی در کنترل خشم
هوش هیجانی
راهکارهایی برای اختلال یادگیری
جرات ورزی
مهارت مدیریت هیجانات
مقابله با خلق منفی
روانشناسی خنده
مادر
مهارت خودآگاهی
مدیریت زمان
رفتاردرمانی شناختی
پل های زندگی
خانه تکانی باورها
مدیریت استرس های خانوادگی
می توانم
ارزش زندگی
8 گام تا مثبت اندیشی
سلف سرویس
بیا متفاوت باشیم
تغییر عادت منفی به مثبت
15 گام تا موفقیت
کودکان طلاق
انتخاب
نکاتی برای آرامش در کار
ده اصل شادی بخش
بعضی یکها
ماهی چی می خواست بگه
هشت گام برای زیبا سخن گفتن
یه جور دیگه
رفتار در خانواده
این یقین لعنتی
اصل قورباغه ای
هوش و تفاوت های فردی
هشت گام برای تقویت اراده
روانشناسی شخصیت
پارادایم
زندگی کنید
شکست شخص نیست
کلید عشق و محبت
مهارت برقراری ارتباط
الفبای زندگی 3
الفبای زندگی 2
الفبای زندگی 1
لبخند بزن دوست من!
هشت گام برای تحقق اهداف

دانلودنمونه هایی از پاورپوینت های درس دین و زندگی 1


پاورپوینت درس 7دین و زندگی1
درس 8دین و زندگی 1با انجام فعالیت ها
پاورپوینت درس 9دین و زندگی1
پاورپوینت درس 10دین و زندگی 1
پا ورپوینت درس 10دین و زندگی1با ترجمه آیات و انجام فعالیت ها و اندیشه وتحقیق
پاورپوینت درس 11دین و زندگی1
درس 11کلاس اول 2همراه با انجام فعالیت ها
درس 11کلاس اول 1(زیباست با یک کم حجم بیشتر)
درس 12 دین و زندگی 1
درس 13دین و زندگی 1فقط ترجمه آیات
درس 14 دین و زندگی 1
درس 15بدون انجام فعلیت ها
درس 16دین و زندگی 1بدون انجام فعالیت ها
منبع:
دانلودنمونه هایی از پاورپوینت های درس دین و زندگی 1 - درس دین و زندگی

مجموعه ای از زیباترین پاورپوینت ها دانلود پاورپوینت : یخ
دانلود پاورپوینت : یادش بخیر
دانلود پاورپوینت : یاد ان روز ها
دانلود پاورپوینت : چای
دانلود پاورپوینت : پیشرفت
دانلود پاورپوینت : پیامبر
دانلود پاورپوینت : پروانه
دانلود پاورپوینت : پرنده وانسان
دانلود پاورپوینت : پرسش خدا از انسان
دانلود پاورپوینت : ونیز
دانلود پاورپوینت : هشت بهشت
دانلود پاورپوینت : نکات
دانلود پاورپوینت : ناسا
دانلود پاورپوینت : میان شما و خداوند
دانلود پاورپوینت : من از خدا پرسیدم
دانلود پاورپوینت : ملاقات خدا
دانلود پاورپوینت : مسافر و درخت
دانلود پاورپوینت : مرگ تدریجی
دانلود پاورپوینت : مرد حق
دانلود پاورپوینت : محکمه ی انسان
دانلود پاورپوینت : لیوان را زمین بگذار
دانلود پاورپوینت : لطف خدا
دانلود پاورپوینت : لذت طبیعت
دانلود پاورپوینت : طبیعت زیبای ایران
دانلود پاورپوینت : شیر محبت)
دانلود پاورپوینت : شتر محبوس
دانلود پاورپوینت : سیری در تاریخ باغسازی ایران
دانلود پاورپوینت : سپیدار
دانلود پاورپوینت : سویدن کشور جدید
دانلود پاورپوینت : سلام بر حسین
دانلود پاورپوینت : سجده
دانلود پاورپوینت : رنگی خدا
دانلود پاورپوینت : رباعیات خیام
دانلود پاورپوینت : درخت سیب
دانلود پاورپوینت : داستان عشق
دانلود پاورپوینت : خزانیه1
دانلود پاورپوینت : خانه ی خدا-قیصر امین پور
دانلود پاورپوینت : خانه های عجیب
دانلود پاورپوینت : حضورخدا
دانلود پاورپوینت : تهران ق
دانلود پاورپوینت : تفاوت کشورها
دانلود پاورپوینت : بهای عمر
دانلود پاورپوینت : بافیت ثروتمند
دانلود پاورپوینت : با صدای بسطامی
دانلود پاورپوینت : اراده
دانلود پاورپوینت : آمازون
دانلود پاورپوینت : آرزویم برای تو
دانلود پاورپوینت : zoom
دانلود پاورپوینت : zelzele
دانلود پاورپوینت : Water-or-Stone
دانلود پاورپوینت : UNA_VOLTA_PEL_MON
دانلود پاورپوینت : Think01
دانلود پاورپوینت : The Longest Bridge In The World
دانلود پاورپوینت : Paradox
دانلود پاورپوینت : OMIDE_FARDA_HA
http://ftm96.blogfa.com/page/gdysyysys

اورپوینت دین وزندگی3 تغییر و قرارگیری فایل جدید درس چهارم دین و زندگی سوم
قابل توجه دانش آموزان پایه سوم برای مشاهده اطلاعات
به فایل ضمیمه مراجعه نمایید.

Darse4-DinoZendegi3.ppsx 307.434 KB

منبع: http://www.mecp.ir/


فایل PowerPoint درس های سوم و چهارم دین و زندگی
پایه سوم
قابل توجه دانش آموزان پایه سوم برای مشاهده اطلاعات
به فایل های ضمیمه مراجعه نمایید.

Darse3-DinoZendegi3.ppsx 271.164 KB

Darse4-DinoZendegi3.ppsx 307.434 KB
فایل PowerPoint درس های اول و دوم دین و زندگی
پایه سوم
قابل توجه دانش آموزان پایه سوم برای مشاهده اطلاعات
به فایل های ضمیمه مراجعه نمایید.

Darse1-DinoZendegi3.ppsx 451.499 KB

Darse2-DinoZendegi3.ppsx

472.442 KB

منبع: http://www.mecp.ir/

تلاوت وترجمه وپیام آیات دین و زندگی 2در محیط پاورپوینت

موارد زیر در محیط پاورپوینت تهیه شده و بعد از دریافت فایل ، جهت شنیدن تلاوت آیه بر روی آیه مورد نظر کلیک نمایید.
تذکر این نکته هم ضروری است که این کار مربوط به کتاب دین و زندگی 2چاپ قبلی است که در چاپ جدید تغییراتی رخ داده اما بازهم قابل استفاده و مفیداست.
تلاوت وترجمه و پیام آیات درس 1 تا 3 دین و زندگی2
تلاوت وترجمه و پیام آیات درس 4 تا 6 دین و زندگی2
تلاوت وترجمه و پیام آیات درس 7 تا 9 دین و زندگی2

تلاوت وترجمه و پیام آیات درس 10 تا13 دین و زندگی2

تلاوت وترجمه و پیام آیات درس 14 تا16 دین و زندگی2

منبع: با همت و تلاش سرگروه دین و زندگی اردبیل

مشروعیت خلافت
نقد وهابیت

لینک دان لود:
http://www.valiasr-aj.com/lib/khelafat.ppt


دکتر سید محمد حسینی قزوینی

فلسفه قیام ابی عبدالله الحسین (ع) را در سخنان آن حضرت، در آغاز حرکت از مدینه و موضع‌گیری‌های ایشان در برابر حوادثی که در منزلگاه‌های میان راه روی داده است، می‌توان یافت.
به گزارش مشرق، در این مجموعه که به صورت PowerPoint طراحی شده، سعی شده است ضمن آگاهی از نام منزلگاه‌ها و مسیر تقریبی حرکت امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا، با اهداف و دیدگاه‌های آن حضرت آشنا شده و مختصری از وضعیت سیاسی و اجتماعی آن عصر بیان شود.

برای دانلود این پاور پوینت اینجا را کلیک کنید.

پاور پوینتهای سایت جهانی سنت
13)غدیر (30سند) مستقیم غیرمستقیم فورشرد غیرمستقیم

12)خیبر (21سند) مستقیم غیرمستقیم فورشرد غیرمستقیم

11) آیه تطهیر (27سند) مستقیم غیرمستقیم فورشرد غیرمستقیم

10)علی منی و انا منه (25سند) مستقیم غیرمستقیم فورشرد غیرمستقیم

9)امام خوبی ها (10سند) مستقیم غیرمستقیم فورشرد غیرمستقیم

8)حدیث ثقلین (27سند) مستقیم غیرمستقیم قورشرد غیر مستقیم

7)صدیق اکبر (18سند) مستقیم غیر مستقیم فورشرد غیرمستقیم

6)امام مهدی(عج)در اهل سنت (14سند) مستقیم غیر مستقیم فورشرد غیر مستقیم

5) آیه مباهله (27سند) مستقیم غیر مستقیم فورشرد غیرمستقیم

4)بستن دربهای مسجدالنبی (17سند) مستقیم غیر مستقیم فورشرد غیرمستقیم

3)لولا علی لهلک عمر (11سند) مستقیم غیر مستقیم فورشرد غیر مستقیم

2)حدیث طیر مشوی (16سند) مستقیم غیرمستقیم فورشرد غیر مستقیم

1)کل الناس افقه من عمر (17 سند) مستقیم غیر مستقیم فور شرد غیر مستقیم
دعاها و زیارات(پاورپوینت)
برای اولین بار مجموعه ای بسیار زیبا از متون دعاها و زیارات که همگی با کیفیت بالا طراحی شده اند بر روی وب افزوده شد. این مجموعه هم اکنون کاملترین منبع برای این نوع دعاها، زیارات و متون مذهبی می باشد.
این مجموعه شامل کل قرآن کریم، دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان، و روزهای هفته نیز می باشد.
برای دیدن و خواندن صحیح فایلها به فونت عربی "کربلا" نیاز است.
*** دانلود فونت کربلا ***
برای نصب کافیست فایل فونت را در شاخه C:/windows/fonts کپی کنید.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
مجموعه کامل قرآن کریم:
دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان:
متفرغه:

* با تشکر ویژه از جوانانی که در تهیه و جمع آوری این مجموعه با ارزش زحمت کشیدند.
(حسین سبحانی، عماد شهنام، محمد جواد تابش، امیر اخوان، احسان صفرپور)
* دعاهایی که در لیست وجود ندارند، به زودی طراحی و به این مجموعه افزوده خواهند شد.
* راهنمای دانلود: کلیک راست بر روی اسم فایل و Save Target As

طلاق و فرزندان طلاق (فایل پاورپوینت)

کنفرانس طلاق و فرزندان طلاق (فایل پاورپوینت)

ارائه شده توسط: سارا سرداری- منا طالبیان کرمانی- عباس یزدیان- عادلی – بهرامی 

برای دریافت فایل فوق روی کلمه دانلود  کلیک کرده و در پنجره جدید  

ابتدا گزینه      دریافت لینک دانلود   را انتخاب کنید و  

سپس گزینه      دانلود فایل  را انتخاب کرده و فایل را ذخیره کنید.


درس مشاوره ژنتیک    (استاد نو پرست)

برای دریافت سوالات تستی پایان ترم درس مشاوره ژنتیک، روی کلمه دانلود کلیک کنید و فایل را ذخیره نمایید. 

 -------------

فایل های ارائه شده توسط استاد دکتر نوپرست را از لینک های زیر دانلود کنید.

1- برای دریافت فایل word روی کلمه دانلود کلیک کنید و فایل را ذخیره کنید.

2. برای دریافت فایل PowerPoint  (جلسه اول)روی کلمه دانلود کلیک کنید.

3. برای دریافت فایل PowerPoint (جلسه دوم)روی کلمه دانلود کلیک کنید.

4. برای دریافت فایل PowerPoint (جلسه سوم)روی کلمه دانلود کلیک کنید. 

5. برای دریافت فایل PowerPoint (جلسه چهارم)روی کلمه دانلود کلیک کنید. 

6. برای دریافت فایل PowerPoint (مکمل1 درسها)روی‌کلمه دانلود کلیک‌کنید.  

7. برای دریافت فایل Word(مکمل2 درسها) روی کلمه دانلود کلیک کنید.  

8. برای دریافت فایل PowerPoint (جلسه پنجم)روی کلمه دانلود کلیک کنید.   

9. برای دریافت فایل PowerPoint (شجرنامه) روی کلمه دانلود کلیک کنید. 

10. برای دریافت فایل PowerPoint (جلسه ششم)روی کلمه دانلود کلیک کنید.

11. برای دریافت فایل PowerPoint (جلسه هفتم)روی کلمه دانلود کلیک کنید.

12. برای دریافت فایل PowerPoint (مکمل3 درسها)روی‌کلمه دانلود کلیک‌کنید. 

 -----

تذکر: برای دریافت فایل های فوق ابتدا روی روی کلمه دانلود کلیک کنید و

گزینه     دریافت لینک دانلود   را انتخاب کنید و

سپس گزینه      دانلود فایل   را انتخاب کرده و فایل را ذخیره نمایید.

استاد فرمودند که: 
فایل "مکمل درسها" جهت خواندن مطالب قبلی است و عکس ها جهت تثبیت اطلاعات است و در کلاس قبلا گفته شده

سوالات درس استاد رحیمی (برای امتحان پایان ترم) 

 برای دریافت فایل سوالات ابتدا روی کلمه دانلود کلیک کرده و  

در پنجره جدید گزینه دریافت لینک دانلود را انتخاب کنید و

سپس گزینه دانلود فایل را انتخاب کرده و فایل را ذخیره کنید.  

*******

استاد رحیمی سر کلاس نمونه هایی از جزوه های مهارت های زندگی (تصمیم گیری، تفکر خلاق، مقابله با هیجانات، و ...) ارائه دادند که همه جزوه های فوق را در یک فایل پی دی اف از روی لینک زیر دانلود کنید.

 برای دریافت فایل فوق ابتدا روی کلمه دانلود  کلیک کرده و  

در پنجره جدید گزینه     دریافت لینک دانلود   را انتخاب کنید و  

سپس گزینه    دانلود فایل را انتخاب کرده و فایل را ذخیره کنید.

تاب "جامعه شناسی مسائل اجتماعی و مددکاری اجتماعی" (نوشته دکتر محمدتقی شیخی) را در کلاس ارائه دادند که عبارت است از صفحات 90 تا 110 و  139 تا 147 و  163 تا 202 که فایل PDF این صفحات را می توانید از لینک زیر دانلود کنید. (حجم فایل: 14 مگ)برای دریافت فایل PDF فوق روی کلمه دانلود کلیک کرده و در پنجره جدید  

ابتدا گزینه      دریافت لینک دانلود   را انتخاب کنید و  

سپس گزینه      دانلود فایل  را انتخاب کرده و فایل را ذخیره نمایید.


برای دریافت فایل word جزوه استاد رزاقی روی کلمه دانلود کلیک کرده و در پنجره جدید

ابتدا گزینه دریافت لینک دانلود را انتخاب کنید و

سپس گزینه دانلود فایل را انتخاب کرده و فایل را ذخیره نمایید. 

از خانم وکیل باشی که زحمت تایپ این جزوه را متقبل شدند تشکر می کنیم.


برای دریافت فایل word جزوه استاد نعمت روی کلمه دانلود کلیک کرده و در پنجره جدید

ابتدا گزینه دریافت لینک دانلود را انتخاب کنید و

سپس گزینه دانلود فایل را انتخاب کرده و فایل را ذخیره نمایید. 

از خانم وکیل باشی که زحمت تایپ این جزوه را متقبل شدند تشکر می کنیم.


جزوه درس مستند سازی که خانم قربانی و آقای رنجبر آماده سازی کردند

برای دریافت فایل word جزوه درس مستندسازی روی کلمه دانلود  کلیک کرده و در پنجره جدید

ابتدا گزینه دریافت لینک دانلود را انتخاب کنید و

سپس گزینه دانلود فایل را انتخاب کرده و فایل را ذخیره نمایید. 

از خانم محمدی که زحمت تایپ این جزوه را متقبل شدند تشکر می کنیم.


درس کلیات برنامه ریزی (آقای امامی میبدی) روز پنجشنبه ۸/۱۰/۹۰ قراره امتحان بگیره.

سؤالات از جزوه کلیات برنامه ریزی می آید که جزوه آن چاپ و تکثیر شده و نزد آقای جافری می باشد یا اینکه می تونید از همین جا دانلود کنید

برای دریافت جزوه کلیات برنامه ریزی و سوالات آن روی لینک زیر کلیک کنید و سپس گزینه دریافت فایل را انتخاب کنید و ذخیره کنید. 

دانلود جزوه کلیات برنامه ریزی

برای دریافت فایل word  جزوه روانشناسی شخصیت (استاد لاجوردی) روی لینک زیر کلیک کنید و سپس گزینه دریافت فایل را انتخاب کنید و ذخیره کنید

دانلود جزوه روانشناسی شخصیت

در ضمن فایل پی دی اف فصل ۱۳ روانشناسی هیلگارد هم آماده شده البته یه مقدار حجم آن سنگینه و حدود ۱۹ مگ شده. اگه حوصله دارید می تونید روی لینک زیر کلیک کنید و سپس گزینه دریافت فایل را انتخاب کرده و ذخیره کنید.

دانلود فصل 13 هیلگارد

برای دریافت جزوه اصلاح شده تنظیم خانواده و جمعیت (استاد دکتر عرفانی) روی لینک زیر کلیک کنید سپس گزینه دریافت فایل را انتخاب کرده و ذخیره کنید.

دانلود جزوه تنظیم خانواده

برای دریافت فایل word جزوه انقلاب اسلامی روی کلمه دانلود کلیک کنید و سپس در پنجره جدید، گزینه دریافت فایل را انتخاب کرده و فایل را ذخیره کنید.


جزوه درس مستندسازی - پنجشنبه هجدهم دی 1393
درس مددکاری اجتماعی ـ کار با خانواده - سه شنبه شانزدهم دی 1393
بررسی مسائل خانواده های تک والدی(استاد رضا رزاقی) - سه شنبه شانزدهم دی 1393
روش های مددکاری خانواده گروهی - شنبه ششم دی 1393
تحقیق های دانشجویان که درکلاس ارائه داده اند - شنبه بیست و نهم آذر 1393
درس اصول و فنون مشاوره و مصاحبه در خانواده (استاد سیداحمد رحیمی) - دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393
نحوه تکمیل پایان نامه - پنجشنبه بیست و چهارم مهر 1393
برنامه امتحانی ترم دی ماه 93 - پنجشنبه بیست و چهارم مهر 1393
مشاوره ژنتیک - چهارشنبه شانزدهم مهر 1393
عکس یادگاری با استاد نعمت - جمعه هفتم شهریور 1393
درس تفسیر موضوعی قرآن - دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393
عکس - چهارشنبه بیست و هشتم خرداد 1393
برنامه امتحانی ترم خرداد 93 - دوشنبه بیست و ششم خرداد 1393
بکارگیری برنامه ها و منابع اجتماعی - دوشنبه نوزدهم خرداد 1393
پرسشنامه تحقیق - شنبه هفدهم خرداد 1393
درس انقلاب اسلامی - دوشنبه دوازدهم خرداد 1393
اقتصاد خانواده - شنبه دهم خرداد 1393
درس سیاست های اجتماعی و رفاه اجتماعی - چهارشنبه هفتم خرداد 1393
درس آسیب شناسی روانی - دوشنبه پنجم اسفند 1392
درس زبان استاد تحویل داران - شنبه سوم اسفند 1392
درس تاریخ تحلیلی صدر اسلام - شنبه پنجم بهمن 1392
درس مهارت های مسئله یابی و تصمیم گیری - یکشنبه بیست و دوم دی 1392
درس روانشناسی کار - جمعه بیستم دی 1392
جامعه شناسی شهری وروستایی - پنجشنبه دوازدهم دی 1392
درس اندیشه اسلامی 2 - پنجشنبه بیست و یکم آذر 1392
درس: جامعه شناسی فقر و محرومیت - جمعه پانزدهم آذر 1392
درس: مسائل اجتماعی ایران و جهان - جمعه بیست و ششم مهر 1392
درس جمعیت شناسی - پنجشنبه نهم خرداد 1392
خلاصه فصل اول تا سوم روانشناسی اجتماعی دکتر کریمی - چهارشنبه هجدهم اردیبهشت 1392
دانلود جزوه نگارش فارسی و سوالات آن - شنبه سوم تیر 1391
درس مشاوره و راهنمایی - چهارشنبه سی و یکم خرداد 1391
درس گروه های هدف در مددکاری اجتماعی - سه شنبه سی ام خرداد 1391
درس مددکاری اجتماعی کار با جامعه - جمعه بیست و ششم خرداد 1391
سوالات مهم و جواب درس مبانی ارتباطات (استاد رستگار) - جمعه بیست و ششم خرداد 1391
درس آئین زندگی - پنجشنبه یازدهم خرداد 1391
برنامه امتحانی ترم چهارم - یکشنبه هفتم خرداد 1391
کلاس مددکاری اجتماعی کار با جامعه (استاد رنجبر) - یکشنبه هفتم اسفند 1390
آغاز کلاس ترم چهارم مددکاری - چهارشنبه سوم اسفند 1390
نمرات امتحانات ترم سوم - چهارشنبه نوزدهم بهمن 1390
درس گزارش نویسی (استاد رنجبر) - یکشنبه شانزدهم بهمن 1390
درس معارف اسلامی (سوال و جواب) - چهارشنبه دوازدهم بهمن 1390
اطلاعیه استاد رنجبر درباره درس کار با گروه مددکاری - سه شنبه یازدهم بهمن 1390
درس بهداشت روانی(استاد سمرقندی) - سه شنبه یازدهم بهمن 1390
درس روانشناسی شخصیت (استاد لاجوردی) - دوشنبه دهم بهمن 1390
اطلاعیه درس مردم شناسی - چهارشنبه بیست و هشتم دی 1390
نمونه سؤالات درس کار با گروه در مددکاری اجتماعی - یکشنبه هجدهم دی 1390
جزوه مردم شناسی (آقای پوراصغریان) - شنبه هفدهم دی 1390
گزارش تصویری کلاس درس - دوشنبه دوازدهم دی 1390
گزارش نویسی در مددکاری اجتماعی - شنبه دهم دی 1390
برنامه امتحانی ترم سوم - شنبه دهم دی 1390


گروه های هدف در مددکاری - شنبه دهم دی 1390
جزوه تنظیم خانواده و جمعیت (خانم دکتر عرفانی) - جمعه نهم دی 1390
جزوه روانشناسی شخصیت (استاد لاوجوردی) - پنجشنبه هشتم دی 1390
نمرات پایان ترم - سه شنبه ششم دی 1390
جزوه کلیات برنامه ریزی (استاد امامی میبدی) - دوشنبه پنجم دی 1390
فرم های درس کارورزی خانم الهی - پنجشنبه یکم دی 1390
فرزندخواندگی - چهارشنبه سی ام آذر 1390
خانواده در عصر جدید و قدیم - یکشنبه بیست و هفتم آذر 1390
مرکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی استان تهران - یکشنبه بیستم آذر 1390


http://elmenab.blogfa.com

آموزش تدبر در سوره های قرآن کریم

آموزش تدبر در سوره های قرآن کریم

تدبر در قرآن یعنی فهم منسجم و یکپارچه کلام خداوند که پر است از مفاهیم عمیق و زیبا و جذاب...

اما متاسفانه ما از این دریای بزرگ معرفت بهره اندکی داریم؛ فقط به خاطر این که تدبر نمی‌کنیم!

 

حالا چه باید کرد؟

ما به شما بسته‌های ویژه تدبر در سوره‌های قرآن کریم را پیشنهاد می‌کنیم. مجموعه‌ای از فیلم‌ها، صوت‌ها و متن‌هایی که با مشاهده و استفاده از آن‌ها می‌توانید در سوره‌ مورد نظر به خوبی تدبر کنید. کافی است که نام هر سوره را انتخاب کنید تا هر آنچه که برای تدبر لازم است را دریافت نمایید.

             

              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار          متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار       متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار       متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار       متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار      متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

             متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار        متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار          متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار           متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار             متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار             متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار           متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار         متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار          متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار           متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار         متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار       متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار             متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار             متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار           متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار          متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار         متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

             متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار           متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار             متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار         متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

       متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار             سوره|متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار             متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار

            

              متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار          متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار           متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار 

          

       متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار            متن|صوت|فیلم|پرده‌نگار


http://amoozesh.tadabbor.org/post/intro

1 2 3 4 5 ... 7 >>